Zaťaženie serveru / lagy

MidasCraft – Postup pri preťažovaní serveru

Varovanie: Nie všetky príkazy sú prístupné konkrétnemu ranku. Sú odstupňované podľa právomoci.


 

Typy lagov

Lagy sa delia štandardne na dve skupiny na tzv. TPS – Server Lagy, Ping – Lagy pripojenia a FPS Lagy – Lagy Klienta. V nasledujúcej sekcii vám vysvetlíme rozdiel medzi týmito lagmi a odporúčané hodnoty, ako aj postupy.

TPS – Server Lagy

Štandardné serverové procesy bežia na frekcencii 20 TPS (Ticks Per Second). Úkony ako pohyb moba, rast obilia a interakcie hráčov s blokmi musia byť tickované zo strany serveru, aby všetko fungovalo bezproblémovo. TPS, ktoré sú pod hranicou 20 znamenajú, že server nestíha a že musí preskočiť niekoľko úloh aby dokončil dôležitejšie úlohy včas. Značná strata TPS sa zvyčajne prejavuje napríklad zamŕzaním mobov alebo spätným resetom už vykopaných blokov.

Úroveň zaťaženia serveru v danej chvíli môžete zistiť príkazom /gc alebo /mem.

Úrovne zaťaženia:

  • 20.00 TPS – Najoptimálnejší stav, server beží bez najmenšieho lagu. Pravdepodobne na serveri ale nikto nie je alebo je tam len malé množstvo hráčov.
  • 19.99 – 19.00 TPS – Optimálny stav serveru, pokiaľ má server takéto TPS beží relatívne bez lagov, hráči ani bloky sa nebugujú, nie je dôvod na paniku.
  • 18.99 – 15.00 TPS – Stredné zaťaženie serveru, pokiaľ má server takéto TPS, je to dôvod na to, aby ste zbystrili svoju pozornosť, skontrolujte entity a tile entity. Stredná záťaž serveru sa môže prejaviť aj v čase konania eventu alebo zabíjania náročnejšieho bossa. Nie je potrebné to riešiť, pokiaľ to netrvá dlhšie ako 60 minút.
  • 14.99 – 10.00 TPS – Vysoké zaťaženie serveru, server sa laguje, automaticky vykonajte kontrolu entít. Pokiaľ sa v danej chvíli koná event, treba upozorniť eventera, aby zmenil event, alebo ho prerušil do stabilizácie TPS, prípadne aby event vykonal na samostatnom Event serveri.. Je potrebné to hlásiť niekomu z vedenia serveru (okrem Kamzíka), ktorý situáciu vyhodnotí a podnikne kroky.
  • 9.99 a menej – Extrémne zaťaženie serveru, pravdepodobne v dôsledku útoku, alebo vadného chunku. Je potrebné okamžite hlásiť Kamzíkovi, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. V prípade, že je Kamzík nezastihnuteľný, zodpovedný správca spustí príkaz /timings on, nechá to bežať cca 5 minút a následne zadá príkaz /timings paste. Následne vygenerovaný link zašle Kamzíkovi.

Ping Lagy – Lagy Pripojenia

Ping alebo “latencia” reflektujú stav (v milisekundách) kedy sa dátová informácia spracuje a prebehne medzi launcherom klienta a serverom. Čím viac je klient (hráč) geograficky vzdialený od serveru, tým dlhšie môže trvať táto výmená informácií. Ďalšou možnou príčinou lagu pripojenia je napríklad slabé pripojenie zo strany hráča. Upozornenie: K lagom pripojenia zvyčajne dochádza aj v prípade DDOS útoku na server, kedy je serverová linka zahltená požiadavkami. Vtedy majú lagy pripojenia zvyčajne všetci hráči.

Úroveň zaťaženia komunikácie klienta a serveru v danej chvíli môžete zistiť príkazom /ping <nick> alebo vám ho musí povedať hráč samotný.

Úrovne zaťaženia:

  • 1 – 90 – Ideálny stav!
  • 91 – 179 – Dobrý stav pripojenia, môžu sa objaviť maličké nevýhody pri PVP súbojoch.
  • 180 – 299 – Slabé pripojenie – Pravidelné lagy v prípade, že hráč interaguje s blokmi / inými hráčmi / entitami
  • 300 – 499 – Veľmi zlé pripojenie – prakticky nehrateľné.
  • 500 a viac – Extrémne zlé pripojenie – nehrateľné. Za predpokladu, že nejde o DDOS útoku, tak sa hráč nachádza veľmi ďaleko (napr. na druhej strane zemegule) alebo by mal kontaktovať svojho providera.

FPS Lagy – Lagy klienta

Nemýľte si TPS s FPS (Frames Per Second). FPS reflektuje stav pri hráčskom pripojení a súvisí s kvalitou jeho herného vybavenia – ukazuje možnosť hráča spracovať a zobraziť to, čo mu chce hra / server ukázať. FPS je 100% na strane hráča a nemá absolútne nič spoločné s nastavením serveru. Pokiaľ hráč nemá nainštalovaný Optifine, navrhnite mu inštaláciu tohto módu, prípadne mu navrhnite zmenu počítača, ak by mu nepomohol ani počítač

Úrovne zaťaženia:

  • 60 a viac – Perfektný stav – akákoľvek hodnota, ktorá má viac ako 60 FPS je perfektná pre hru Minecraftu.
  • 40 – 59 – Dobrý stav – pri hraní by hráč nemal mať žiadne problémy
  • 25 – 39 – Priemerný stav – Občas sa môže objaviť vykresľovací lag. Problémy nastávajú v prípade, že hráč vstúpi do graficky náročnej oblasti.
  • 15 – 24 – Veľmi zlý stav – Neustále vykresľovacie problémy. Pravdepodobne hráčovi hra spadne v graficky náročných oblastiach.
  • 1 – 10 – Extrémne zlý stav – nehrateľné. Hráč by mal výrazne obmedziť grafické nastavenia hry.

Zoznam entity-search príkazov

Entity search sú príkazy, ktoré vyhľadávajú najvyšší počet entít v danú dobu na serveri. Môže sa vám medzi týmito príkazmi zobraziť napríklad, keď niekto narúša chod serveru veľkým počtom mobov, ale aj tile-entít. Čo sú to Tile Entity? Tile Entity sú neživé predmety, ktoré už len svojou prítomnosťou zaťažujú server. Príkladom tile-entít sú všetky chestky, enderchestky, hoppery, droppery, pistony a pod. Pokiaľ číslo tile-entít na serveri presiahne sumu 9.000 tile-entity v hlavnom svete, server sa začne lagovať.

  • /detect search monster – nájde oblasť, kde je naspawnovaných najviac monštier
  • /detect search passive – nájde oblasť, kde je naspawnovaných najviac pasívnych mobov
  • /detect search misc – nájde oblasť, kde je naspawnovaných najviac mobov celkovo
  • / detect search all – nájde najproblémovejšie oblasti s najväčším výskytom entít a tile entít

Ďalšie dodatočné príkazy pre prehľadávanie príkazov

  • /detect search [searchtype|<material>|<blockstate>|<entitytype>…] – Všeobecný príkaz na vyhľadávanie s konkrétnymi parametrami
  • /detect list [<page> [searchtype|<material>|<blockstate>|<entitytype>]] – Prehľadávanie viacerých stránok posledného vyhľadávania
  • /detect tp <nummer> – Port na konkrétne číslo problémových entít vo vyhľadávaní

Na každý jeden zo zobrazených výsledkov môžete klikať, malo by vás to automaticky portnúť na súradnice. Do serverových stavieb a serverových tile-entít sa nezasahuje.


Postup pri útoku na server

(Pokyny pre správcov)

Oficiálny postup pri útoku na server a pri TPS, ktoré sú na úrovni 10 TPS a nižšie:

  1. Vyhľadať cez /detect možné príčiny problému. Pokiaľ problém nie je identifikovaný, prejsť k bodu č. 2.
  2. Spustiť príkaz /timings on (dôležité, počas vykonávania záznamu nezadávajte príkaz /gc alebo /mem, inak znehodnotíte výsledky)
  3. Po 5 minútach vykonať príkaz /timings paste a vygenerovaný link poslať Kamzíkovi.
  4. V prípade že je Kamzík nezastihnuteľný pokračovať nasledujúcimi krokmi.
  5. Oznámiť hráčom reštart serveru z dôvodu technických problémov cez príkaz /say
  6. Zapnúť pred reštarom serveru na serveri whitelist príkazom /whitelist on na napadnutom serveri (nie na lobby)
  7. Zadať jednorázovo príkaz /stop na dotknutom serveri
  8. V prípade, že máte podozrenie o napadnutie celej siete Bungeecord (všetkých serverov) je potrebné sa najskôr premiestniť na /lobby, kde zadáte príkaz /whitelist on.
  9. Pokiaľ ste vykonali úspešne krok v bode č. 8 je potrebné jednorázovo zadať príkaz /end. Tento príkaz kompletne reštartuje celý server a tým, že na lobby je zapnutý whitelist, hráči by sa nemali pripojiť. Akýkoľvek hráč, ktorému by sa podarilo pripojiť aj napriek zapnutému whitelistu môže a musí byť považovaný za možného útočníka a je nevyhnutné mu udeliť okamžitý ban – a to aj v prípade, že ide o člena admin teamu s ktorým nie ste v bezprostrednom audio / video spojení. Hnevať sa na seba nemôžete, ide o bezpečnostné opatrenie a každý, kto je členom admin teamu to pochopí a preto sa nebojte daný príkaz vykonať v krízovom prípade aj voči Majiteľovi.
  10. Hlavný server sa reštartuje v čase od 5 do 10 minút (v prípade DDOS útoku to môže byť výrazne viac a to až do 15 minút). Bungeecord server sa reštartuje približne v čase od 2 do 5 minút.
  11. Po úplnom načítaní serveru počkať 7 minút (kým prebehne celkový load serveru) a zadať príkaz /gc na zistenie TPS (pár minút po reštarte stále môžu ukazovať divné hodnoty, ale tak 7 minút po reštarte to už ukazuje skutočné hodnoty)
  12. V prípade, že sú TPS v poriadku, je potrebné zistiť stav serveru a v prípade, že je server v poriadku a po konzulátcii a oznámení útoku majiteľovi zadať príkaz /whitelist off, na lobby čím vpustíte hráčov na server.
  13. V prípade, že po príchode hráčov na server začne server znovu lagovať a hodnoty sa dostanú pod 9 TPS, na serveri (nie na lobby) opäť zapnúť whitelist, telefonicky sa spojiť s Kamzíkom. Server opäť reštartovať a hodiť oznam o dočasnej nedostupnosti na Facebook.