Inštruktážne videá

MidasCraft – Inštruktážne videá

Upozornenie: Nasledujúce videá ukazujú vzorový alebo naopak chybný prístup, s ktorým sme sa v minulosti stretli. Zároveň je pri popise videa aj definované, čo v danej chvíli treba urobiť. Každé z uvedených videí predstavuje reálnu a nie simulovanú situáciu, preto neobsahujú audiokomentár z našej strany.


Útok na server

Popis: Občas sa stáva, že na server niekto zaútočí, pričom zvyčajne neoprávneným spôsobom získa práva. O to isté sa pokúsila skupina hackerov z Francúzska, ktorým sa podarilo využiť bezpečnostnú dieru na serveri a získať OP práva. Väčšinou tieto práva zneužije a zničí resp. poškodí server.

Videoukážka útoku na server:

Správny postup: Najdôležitejšie je zachovať pokoj a nepanikáriť za žiadnu cenu. Po prvotnom šoku, z ktorého máte čas sa spamätať zhruba 10 sekúnd, musíte začať konať. Keďže sa v danej chvíli na Teamspeak serveri ocitli členovia vedenia, mali možnosť okamžite spolu komunikovať a ako je vidieť, celý útok skončil po 23 sekundách zabanovaním hráča a následne núdzovým vypnutím serveru. Pokiaľ ste regulérny člen ateamu, ktorý nemá rank Správca a vyššie, počas zistenia takéhoto útoku je potrebné postupovať priamo podľa zadaných bezpečnostných protokolov bez výnimky a to aj za cenu, že by to malo trvať dlhšie. Zálohy serveru sa robia denne a pokiaľ už dôjde k takejto situácii je potrebné ju vyriešiť čo najrýchlejším spôsobom, avšak efektívne. Počítajte s tým, že aj napriek vašej obrovskej snahe zrejme dôjde k rollbacku serveru, preto netreba zúfať a treba na tento fakt myslieť. Pokiaľ je to možné, kontaktujte za každú cenu akéhokoľvek člena vedenia.


Správne vyhotovenie dôkazu

Popis: Videodôkazy sú jedným z kľúčových prvkov či už pri dokazovaní cheatov, hackov a pod., rovnako ako aj pri zaznamenávaní útoku na server. Na zaznamenávanie videodôkazu sa odporúča software tzv. OBS Studio [Download] . V prípade nasledujúcej ukážky išlo o podvádzanie hráča počas hry hokeja na Evente, kedy hráč dal extrémne dlhý gól z otočky, čo nebolo fyzicky možné. Keďže pri zápase boli prítomní dvaja členovia admin teamu, individuálny záznam robil každý z nich. Vo finálne spracovanom dôkaze sa následne použili aj spomaľujúce efekty pre potreby dodania dôrazu práve na konkrétnu závadnú časť, kedy došlo k použitiu nepovolených módov.

Videoukážka správne vyhotoveného videodôkazu:

Správny postup: Pri danej situácii postupovali členovia admin teamu správne v tom, že každý z nich robil individuálny záznam – jeden z externého pohľadu a druhý z pohľadu samotného hráča. Vďaka tomu sa podarilo usvedčiť cheatera. Pokiaľ nemáte tento luxus alebo komfort, postačí ak zaznamenáte záznam z pohľadu jednej osoby, pričom musí byť jednoznačne jasné a nespochybniteľné, že hráč využíva nepovolené módy, cheaty, alebo hacky, ktoré sa nedajú inak ako fair-play hrou resp. server side dosiahnuť. Správne vyhodnotený dôkaz nahrajte na Youtube kanál odkiaľ ho ďalej postúpite vedeniu, alebo priamo ako dôkazný materiál na fórum. Netreba snáď uvádzať, že je potrebné, aby bol dôkaz v prijateľnej kvalite, nie ako nahraný na starú Nokiu. Pokiaľ nahrávate screen cez mobil, takýto dôkaz je síce prípustný, ale počítajte s tým, že si z vás môže niekto uťahovať.


Nahrávanie člena podpory na Teamspeaku

Popis: Jedna zo zriedkavejších situácii, ktorá sa na serveri stáva, avšak je reálna. Niektorí hráči majú potrebu trolliť admin team priamo na Teamspeak serveri, pričom si vás ako člena admin teamu nahrávajú a snažia sa dosiahnuť “content” pre svoj Youtube kanál. V danom videu bol členom podpory admin LukyCZECH, ktorý sa snažil hráčom vysvetliť pravidlá unbanu.

Videoukážka nahrávania člena admin teamu:

Správny postup: V prípade, že sa pripájate do miestnosti Čakáreň na podporu, prípadne do akejkoľvek inej miestnosti, kde hráčom poskytujete podporu, musíte počítať s tým, že si vás hráči budú nahrávať a to aj napriek tomu, že je to zakázané. Základný postup zo strany člena admin teamu – nikdy sa nenechajte vyprovokovať do slovnej hádky, alebo použitia akýchkoľvek vulgárnych slov a to aj v prípade, že ich používa druhá strana. Vy ako člen ateamu ste dominantní a nesmiete sa nechať psychicky zlomiť alebo ponížiť zo strany hráčov. Trvajte na tom, že vaše pokyny sú záväzné a v prípade, že ich hráči nerešpektujú, odmietnite sa o nich ďalej baviť. Zároveň však neurobte tú chybu, ako na videu Luky, že použil slovo “Kidiot”, pretože skúsení trolleri to hneď otočia proti nemu. Za každú cenu sa preto snažte ostať slušný a buďte diplomati.

Trolling zo strany hráčov môže byť rozpoznaný podľa nasledujúcich znakov:

  • Znak č. 1: Zvyčajne nejde o jedného hráča, ktorý má problém, ale minimálne o dvoch, pretože sa domnievajú, že početná prevaha im nad vami poskytne psychickú výhodu. Odporúčanie: Hráčov v rámci podpory vybavujte jednotlivo a to aj v prípade, že sa dožadujú spoločného vybavenia. Ak to nejde inak, vyzvite ich, aby hovoril iba jeden za všetkých, v prípade, že to nerešpektujú, vykopnite ich z roomky resp. zo serveru. Tým znížite šancu na ich úspešné natočenie “troll” videa, alebo videa, ktoré má za cieľ zdiskreditovať ateam.
  • Znak č. 2: Hráči počas trollingu nedokážu zaujať vážnosť, robia si “opičky” a často vybuchnú smiechom, alebo sa chichocú. V prípade inteligentnejších trollov môže byť pre vás dôležitým znakom to, že si počas toho ako dohovoria vypínajú mikrofón. Odporúčanie: Je opätovne potrebné, aby ste si zachovali pri riešení problému dominantné postavenie člena admin teamu. Ak máte pocit, že sa z vás smejú, alebo ide o troll, dajte to jasne najavo, že ste ich prekukli, alebo im povedzte frázy: “Neviem, čo vám je na tom smiešne. Prosím vysvetlite mi to.” Podľa následnej reakcie hráča zistíte jeho pravé úmysly.
  • Znak č. 3: Ako ste mohli počuť aj na videu, hráči často kladú opakované a nezmyselné otázky typu, že nerozumejú, prípadne odmietajú iné riešenie ako na Teamspeaku. Odporúčanie: Nie ste opakovací papagáj – povedzte svoje stanovisko hráčovi prvýkrát, pokiaľ o ňom hodlá diskutovať, zopakujte ho znovu. Ak ho neuposlúchne, pravdepodobne je buď úplne tupý (a takému by ste to nevysvetlili ani na 10-krát) alebo sa vás snaží vytrolliť.
  • Znak č. 4: Prehnaná drzosť. Frázy typu: “Ty buď ticho, nikto sa ťa nič nepýta.” Rovnako to isté platí pre prípad, že vám daní hráči začnú skákať do reči – umravnite ich, aby vám do reči neskákali a pokiaľ v tom budú pokračovať, ukončite podporu. Odporúčanie: V prípade takejto alebo podobnej hlášky okamžite ukončite podporu pre daného hráča a udeľte mu dočasný ban na 24 hodín. Vy ste ten, kto určuje postup a nie hráč. Nenechajte sa dostať do situácie, kedy za vás hráči rozhodujú, čo máte urobiť. Ak na vás hráči tlačia, aby ste zohnali majiteľa, vy rozhodnite, či je to prípad na to hodný, alebo ide len o toxických hráčov, ktorí sa snažia o troll. V každom prípade o tom, čo urobíte, rozhodujete vy, nie hráči. Väčšinou platí, že čím viac sa hráč dožaduje takýmto spôsobom vyššieho ranku, tým väčšia pravdepodobnosť, že ide o troll.
  • Znak č. 5: Hráč sa vám začne vyhrážať, že vás dá na Instagram, na Facebook, alebo na Youtube. Odporúčanie: V prvom rade sa toho netreba zľaknúť, pokiaľ sa vám týmto vyhráža, je zrejmé, že si vás nahráva. V tomto momente však proti tomu nemôžete urobiť už nič, pretože sa hráč domnieva, že na vás niečo má. Osobne ho treba povzbudiť v tom, aby to na daný kanál zavesil, pretože aj zlá reklama je predsa len reklama. Chápeme, že nikomu nie je príjemný fakt, že si vás niekto nahráva, avšak ako sme už písali – nemôžete s tým v danom momente urobiť nič a prípadné zverejnenie je takmer isté. To však aj vo vašom mene vyrieši vedenie serveru, ktoré sa vás zastane.